Łotwa wprowadziła związki partnerskie osób tej samej płci
O wprowadzeniu takiej możliwości zadecydował w listopadzie łotewski parlament. Co istotne od 2005 r. łotewska konstytucja definiuje małżeństwo jako związek tylko i wyłącznie między mężczyzną i kobietą.
Brak zgody na adopcję
Nowa ustawa zezwala partnerom na wzajemne odwiedziny w szpitalach, ułatwia rozwiązania podatkowe i kwestie ubezpieczeń społecznych. Równocześnie partnerzy nie mogą wspólnie adoptować dzieci. Ustawa nie wyjaśnia również kwestii związanych z dziedziczeniem. Pierwsza ceremonia zawarcia homoseksualnego związku partnerskiego odbyła się tuż po północy w Rydze.
Obecnie jeszcze pięć krajów Unii Europejskiej nie wprowadziło możliwości zarejestrowania związku osób tej samej płci. Obok Polski są to Litwa, Bułgaria, Rumunia i Słowacja.
W Polsce będzie projekt rządowy
Kwestia związków partnerskich jest w ostatnim czasie wiodącym tematem polskiego życia politycznego. Przypominamy, że w miniony piątek minister ds. równości Katarzyna Kotula potwierdziła, że projekt dotyczący wprowadzenia do polskiego prawa związków partnerskich będzie miał charakter rządowy. Ma być to decyzja nie tylko jej, ale także Donalda Tuska. Pod znakiem zapytania wciąż stoi jednak ostateczny kształt regulacji. Niedawno temat związków partnerskich wywołał duże napięcia pomiędzy ugrupowaniami koalicji rządzącej w Polsce.
Temat związków partnerskich był jednym z tematów poniedziałkowych "Sygnałów dnia" na antenie radiowej Jedynki. Gościem audycji był były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, obecnie senator KO Grzegorz Schetyna. – Jeszcze trwają ostatnie cyzelowanie tego projektu i budowanie wokół niego sejmowej większości i uczynienie tego, żeby ten projekt był projektem rządowym – poinformował. Polityk podkreślił, że dobry kompromis polega na tym, że wszyscy są niezadowoleni. – Wszyscy musieli odpuścić, wycofać się ze swoich poprzednich stanowisk – wskazał.